CARISIA - T. Carisius (46 a.C.) Denario. B. 10 Syd. 983 Cr. 464/1 A.V. 171 Ag g 4,40 Non comune • Patinata - q.SPL
CASSIA - L. Cassius Q. f. Longinus (78 a.C.) Denario. B. 6 Syd. 779 Cr. 386/1 A.V. 177 Ag g 3,66 Rara - BB
CASSIA - L. Cassius Longinus (63 a.C.) Denario. B. 10 Syd. 935 Cr. 413/1 A.V. 181 Ag g 3,97 • Ex InAsta 33, lotto 395. ... - BB+
CORDIA - Mn. Cordius Rufus (46 a.C.) Denario. B. 4 Syd. 978 Cr. 463/2 A.V. 215 Ag g 3,82 • Ex Fornoni 04/2003 - BB
CORNELIA - Cn. Cornelius Lentulus (76-75 a.C.) Denario. B. 54 Syd. 752 Cr. 393/1a A.V. 236 Ag g 3,83 • Patinata - q.SPL
COSSUTIA - L. Cossutius C.f. Sabula (74 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 790 Cr. 395/1 A.V. 253 Ag g 3,53 Non comune • ... - BB
DIDIA - T. Deidius (113-112 a.C.) Denario. B. 2 Syd. 550 Cr. 294/1 A.V. 266 Ag g 3,87 • Ex Astarte XVI, lotto 1260 - BB+
DOMITIA - Cn. Domitius L.f. Ahenobarbus (41-40 a.C.) Denario. B. 21 Syd. 1177 Cr. 519/2 A.V. 269bis Ag g 3,70 Molto rara ... - MB/BB
DOMITIA - Cn. Domitius Calvinus (39 a.C.) Denario. B. - Syd. 1358 Cr. 532/1 A.V. 270 Ag g 3,66 Molto rara • Contromarca ... - BB
EGNATIA - Cn. Egnatius Cn. f. Cn. n. Maxsumus (75 a.C.) Denario. B. 2 Syd. 787 Cr. 391/3 A.V. 272 Ag g 3,90 Non comune ... - BB÷SPL
FONTEIA - C. Fonteius (114-113 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 555 Cr. 290/1 A.V. 287 Ag g 3,44 • Patinata. Ex InAsta 33, lotto ... - BB
FONTEIA - Man. Fonteius C.f. (85 a.C.) Denario. B. 10 Syd. 724a Cr. 353/1c A.V. 291 Ag g 3,94 - SPL
FUNDANIA - C. Fundanius (101 a.C.) Quinario. B. 2 Syd. 584 Cr. 326/2 A.V. 298 Ag g 1,79 • Patinata; ex Nomisma 24 - BB÷SPL
HORATIA - Horatius (206-200 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 277 Cr. 127/1 A.V. 309 Ag g 3,36 Molto rara • Ex Artemide XXVI, ... - MB
HOSTILIA - L. Hostilius Saserna (48 a.C.) Denario. B. 2 Syd. 952 Cr. 448/2a, B A.V. 314 Ag g 3,97 Rara • Piccola ... - BB+
JUNIA - D. Junius Silanus L.f. (91 a.C.) Denario. B. 15 Syd. 646 Cr. 337/3 A.V. 327 Ag g 3,93 - q.SPL
LIVINEIA - L. Livineius Regulus (42 a.C.) Denario. B. 12 Syd. 1112 Cr. 494/30 A.V. 357 Ag g 3,51 Rara - MB/q.BB
MARCIA - Q. Marcius, C. Fabius e L. Roscius (118-117 a.C.) Denario. B. 16 Syd. 541 Cr. 283/1a A.V. 387 Ag g 3,90 - SPL
MARCIA - L. Marcius Philippus (56 a.C.) Denario. B. 28 Syd. 919 Cr. 425/1 A.V. 394 Ag g 3,66 - SPL
MINUCIA - Q. Minucius Thermus M.f. (103 a.C.) Denario. B. 19 Syd. 592 Cr. 319/1 A.V. 419 Ag g 4,02 • Ex InAsta 33, lotto ... - BB/q.SPL
OGULNIA - Ogulnius, Gargilius e Vergilius (86 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 721b Cr. 350A/1c A.V. 434 Ag g 4,11 Rara • ... - BB
PETILLIA - Petillius Capitolinus (43 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 1149 Cr. 487/1 A.V. 449 Ag g 3,82 Rara - BB+
PLAETORIA - M. Plaetorius M.f. Cestianus (67 a.C.) Denario. B. 4 Syd. 809 Cr. 409/1 A.V. 457 Ag g 3,85 • Ex InAsta 33, ... - BB/q.SPL
PLAUTIA - A. Plautius (55 a.C.) Denario. B. 13 Syd. 932 Cr. 431/1 A.V. 472 Ag g 3,66 • Contromarca - SPL
PLAUTIA - L. Plautius Plancus (47 a.C.) Denario. B. 14 Syd. 959b Cr. 453/1c A.V. 473 Ag g 4,03 • Patinata - q.SPL
POBLICIA - C. Poblicius Q.f. (80 a.C.) Denario. B. 9 Syd. 768 Cr. 380/1 A.V. 482 Ag g 3,43 • Patinata - SPL
POMPEIA - Q. Pompeius Rufus (54 a.C.) Denario. B. 5 Syd. 909 Cr. 434/2 A.V. 485 Ag g 3,42 Non comune • Patinata; ex ... - BB/q.SPL
POSTUMIA - D. Postumius Albinus Bruti f. (48 a.C.) Denario. B. 10 Syd. 942 Cr. 450/2 A.V. 527 Ag g 3,80 - q.SPL/SPL
SPURILIA - A. Spurilius (139 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 448 Cr. 230/1 A.V. 567 Ag g 3,88 • Ex Astarte XVI, lotto 1187 - SPL
TITIA - Q. Titius (90 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 691 Cr. 341/1 A.V. 580 Ag g 3,92 - q.SPL
Asta: Asta Numismatica 65
29 10 2014 14:00 CET
30 10 2014 11:00 CET
Viale Montegrappa 3, Pavia, 27100, Italia
Pec numismaticavaresi@arubapec.it
Powered by bid-KIT®